KAWA NA CAŁYM ŚWIECIE, SMAK I TRADYCJA

KAWA NA CAŁYM ŚWIECIE, SMAK I TRADYCJA

Cały... albo prawie cały świat pije kawę. Największymi jej wielbicielami są Stany Zjednoczone, Brazylia, Niemcy i Japonia*. Jednak zwycięzcami w zakresie spożycia kawy na głowę jednego mieszkańca pozostają kraje północnoeuropejskie: Finlandia, Dania i Szwecja, które stawiają wysokie wymagania odnośnie jakości i pochodzenia kawy.

W 2010 roku w wielu krajach kawa uznana została za symboliczny produkt nowoczesnego społeczeństwa, dotyczy to przede wszystkim Rosji, gdzie jej spożycie wzrasta  od 1990 r. W tym kraju kawa przez długi czas była towarem luksusowym , zastrzeżonym dla elity. Taki sam fenomen zaobserwować można również w innych krajach nowo uprzemysłowionych, w których kawa jest oznaką sukcesu. Liczby wskazują, że kraje produkujące, z wyjątkiem Brazylii, zużywają jej niewiele. Z kolei Chiny pozostają jeszcze wierne herbacie, ale spożycie kawy wzrasta rocznie o 20%.
* Dane z 2008 r. – Międzynarodowa Organizacja Kawy (ICO)

Rytuały

Amerykanie piją kawę zawsze i wszędzie- na ulicy, w biurze, w domu, w samochodzie, w trakcie posiłków. W Hiszpanii i we Włoszech tradycyjne espresso pije się na stojąco przy kontuarze  i –  tak jak we Francji – również na zakończenie posiłków. Niemcy i Szwajcaria były pierwszymi dwoma krajami, które przejęły metodę przyrządzania kawy w domu. W Japonii kawę kupuje się często w jednym z automatów, których pełno jest na ulicach. W Europie Środkowej i Północnej kawę spożywa się przy stole z dodatkiem różnych wypieków, a w  Rosji pije się ją poza domem, bo jest ona symbolem awansu społecznego.

 

Sposoby przyrządzania

Istnieją różne techniki przemieniania sproszkowanej kawy w napój. Na Środkowym Wschodzie mokka powstaje w wyniku procesu gotowania: bardzo drobną mączkę kawową wielokrotnie podgrzewa się w wodzie z cukrem., osad pozostaje na dnie filiżanki, a dzbanek z tłokiem i włoska kawiarka wykorzystuje się metodą naparu. Te włoskie sposoby przejęte zostały przez wiele krajów. Napoletany („dzbanki neapolitańskie”), które w trakcie gotowania odwraca się dnem do góry, wykorzystują zasadę filtrowania, podobnie jak francuskie ekspresy. Wreszcie perkolator przepuszcza wodę pod ciśnieniem przez sproszkowaną kawę lub saszetkę.